![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4652202
*
nr 465 2202
Spegel
Mässing, diameter: 65
Utrop:
100 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 1 maj 2007
kl 17:38:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/4 19:24:42
1
100 kr
27/4 15:04:52
2
300 kr
29/4 13:27:03
3
600 kr
30/4 13:31:23
2
400 kr
1/5 15:52:58
4
850 kr
1/5 17:03:24
5
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 465 2202
Spegel
Mässing, diameter: 65
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
tisdag 1 maj 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/4 19:24:42 | 1 | 100 kr |
27/4 15:04:52 | 2 | 300 kr |
29/4 13:27:03 | 3 | 600 kr |
30/4 13:31:23 | 2 | 400 kr |
1/5 15:52:58 | 4 | 850 kr |
1/5 17:03:24 | 5 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53